Blog Blog

Blog


Söze Giderken En Çok Tercih Edilecek Çiçek

Söze Giderken En Çok Tercih Edilecek Çiçek

Evlilik öncesi çiftler ve aileler arasında yapılan sözlenme konusu gerçekten çok önemlidir. Böylesin önemli bir günü kutlarken bir buket kırmızı gül almak kadar özel bir şey yoktur.  Tabiati ile bu gibi günler için de arana şey söz çiçek modelleridir. Söz çiçeği siparişi verip kapıya teslim en kaliteli ve değerli çiçekleri satın almak için web sitemizi biraz gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Tutkulu söz  çiçekleri, kendinizi ifade etmenin veya söz çiçeği yönünden düşünüldüğünde etkileyici ve romantik bir durum ortaya çıkarmanın en iyi yollarından biridir . Bir buket kırmızı gülü bu kadar özel kılan, her bireyin kompozisyona kattığı değerdir. Örneğin, üç kırmızı gül "Seni seviyorum" ifadesinin üç kelimesini temsil ederken, 12 kırmızı gülün sonsuz sevgiyi simgelediği bilinmektedir.

Güllerin kendine has bir dili vardır ve buketinizdeki gül sayısı, sevdiğinize vermek istediğiniz mesaj üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. İster eski moda bir romantik olun, ister söz ve nişan yaparken mesajınızı karşı tarafa iletmek istiyor olun, doğru sayıda gül seçmek en tutkulu duygularınızı ifade etmenize yardımcı olacaktır.

Buketinizdeki kırmızı gül sayısının anlamları şu şekildedir;

1 kırmızı gül - İlk görüşte aşk

3 kırmızı  gül - "Seni seviyorum"

6 kırmızı   gül - "Senin olmak istiyorum"

Kırmızı Gül, dünya çapında sevgi çiçeği olarak bilinir çünkü yüzyıllardır parlak renklerin patlaması, narin ve zarif şekli ve sevimliliği ile birçok sevgili ve mutlu insanın tutkusunu uyandırmıştır ve elbette herkesin hayran olduğu o eşsiz kokusu sayesinde kendisine hayran bırakmaktadır. Söz veya Nişan gününde, söz çiçeği siparişi vermek istiyorsanız veya ondan çok daha önce Sevgililer Günü'nde güzel ve rengarenk bir kırmızı gül buketi göndermek bile değer verdiğiniz o  özel kişiyi şaşırtacak ve mutlu edecektir.

Evlenmeden önce birlikteliğin pek aşaması olur ve bu süreçlerde yeni aşkına tek bir gül vermek aşk hikayesinin ateşini tutuşturabilir veya bir yıldönümü için 12 kırmızı gül derin duygularınızı ve duygularınızı yeniden teyit edecektir. ilişkiye bağlılık çok önemlidir ve sayılar semboller sizin değerinizi karşı tarafın bilinçaltında yansıma olarak bırakması kadar değerli etkili bir hamle yoktur diye düşünüyoruz. Mükemmel sayıda gül seçerek, aşk hikayenizin her aşaması için ideal olan benzersiz bir mesaj gönderebilirsiniz. Ayrıca, ne zaman bir buket gül gönderdiğiniz önemli değil, çünkü güller tüm yıl boyunca her zaman güzel bir hediyedir.

 

"Değerli"nize sevginizi ifade etmek için kırmızı gül...

Sevdiğiniz birine bir buket çiçek vermek, bizim için özel olan, yeni tanıştığınız ya da uzun süredir birlikte olduğunuz bir kişiye aşkınızı ilan etmenin belki de en klasik ve en anlamlı yolu. İzmircicek.com.tr en asil duygular için, her aşkın kendi benzersizliği içinde ifade edilebilme olanağına sahip olması için birbirinden güzel kırmızı, beyaz ve karışık gül buketleri, renkli  ve neşeli karışık çiçek buketlerinden oluşan bir katalog hazırladı. Aşk çiçeği buketinizi doğrudan çevrimiçi satın alın, sevkiyat tarihini ve yerini girin ve İzmircicek'in uzman çiçekçilerinden biri paketleme ve eve teslimatla ilgilenecektir. Söze giderken elinizde hazır çiçeğinizin olması gerekir.

Anlamlı Günün Değerini Zirveye Çıkarma Vakti !

Çiçeklerin dili özeldir ve mesajları, onları nasıl yorumlayacağını bilenler için özellikle anlaşılır kılar. Kaç tane gül almanız gerektiği konusunda kararsızsanız , doğru renk ve düşündüğünüz kişi için hangisinin mükemmel çiçek olduğu konusunda kararsızsanız , söze giderken en çok tercih edilen çiçeklerimize  göz atın.

Kutuda Çiçek Tasarımları

                                              Kutuda Çiçek Tasarımları ve Modelleri

Çiçek vermek güzel bir düşüncedir, ancak onları her zaman kişisel olarak teslim etme fırsatınız olmaz. Bu nedenle, İzmir  genelinde haftanın yedi günü çiçek teslimat hizmeti sunuyoruz. Siparişi telefonla da alabiliriz ve ihtiyacınıza göre belirtilen adrese zamanında teslim etmeye özen göstereceğiz. Özellikle de izmir'de yaşayan insanlar için verimli ve zamanında çiçek teslimat hizmeti sunuyoruz. Misyonumuz, müşterilerin isteklerini önemli etkinliklerde yerine getirmek veya sadece beklenmedik anlarda sürpriz yapabilmelerini sağlamaktır.

Nadide Kutuda Kırmızı Güllerimiz Seni Bekliyor !

Kutuda kırmızı güller veya kutuda çiçek modelleri arasından istediğinizi seçin, yanına bir kart da koyabilirsiniz, hediyenizi paketleme ve teslim etme işini biz hallederiz. İzmir'deki mağazalarımızda evinize kutuda kırmızı güller ve kutuda çiçek gibi kompozisyon göndermek kolay ve güvenlidir. Firmamız kendi imkanları ve personeli ile ürünlerimizin tazeliğini ve kalitesini değişmeden garanti altına almak ve korumak için hızlı bir hizmet sunmaktadır.

Eşsiz bir hediye fikri arıyorsanız, evinize özel çiçek aranjmanlarını online olarak hızlı ve ucuz bir şekilde gönderebilirsiniz, yaratıcılığımız en zorlu beklentileri bile karşılayacaktır. Daha da önemlisi, çevrimiçi çiçekçimiz günün 24 saati açıktır ve istediğiniz zaman kutuda kırmızı güller göndermek için izmircicek.com.tr adresınden sipariş verebilirsiniz.

Kutuda çiçek modelleri, alıcının yaşı ve durumu ne olursa olsun harika bir hediye fikridir. Çok çeşitli duyguları ifade etmenizi sağlar aslına bakacak olursanız; sevinçten şefkate, sevgi veya şükran ifadesi olarak da düşünülebilir. Mesafeler bazen duyguları yansıtmak için yetersiz kalırdı fakat İzmircicek.com.tr sayesinde bu problem ortadan kalkıyor. Takviminizde sizin için özel tarihler olması durumunda, birçok kişinin sevdiklerine hediye verdiği durumlarda, önceden çiçek siparişi vermekte fayda var.

Kutuda Çiçek Modellerimiz Harika Bir Seçenek

Kutuda çiçek modeli aranjmanlarımızla sevdiklerinizi mutlu edin.Kutu çiçek modelleri veya gül buketleri gibi bol çiçekli kompozisyonlar arasından seçim yaparak sevdiklerinizi çiçek vererek şaşırtma vakti geldi. Birçok çiçek aranjmanı, sepet, kutuda çiçek ve çok daha fazlası arasından mükemmel hediyeyi seçin. Mağazamızda hediye olarak vermek için güzel taze çiçekler bulunmaktadır. Ama aynı zamanda sadece evi dekore etmek veya harika bir dekorasyon modeli olarak da kutuda kırmızı gül tercih edebilirsiniz.

Taze, renkli ve kokulu çiçeklerden oluşan güzel bir kutu, modası asla geçmeyen basit ama her zaman hoş karşılanan bir hediyedir. İzmircicek.com.tr çalışanları bu gibi durumlar için en uygun çiçek hediyesini seçmenize yardımcı olacaktır. Çiçek aranjmanının tamamına bir yaratıcılık dokunuşu katmak için uzman kadromuza güvenin.

Her Zaman Kutuda Çiçek Siparişi Verebilirsiniz

Teslim edilmeye hazır çiçek kompozisyonlarımız öncelikle sizi de cezbedecek. İzmir bölgesinde kutuda kırmızı gül veya kutuda çiçek gönderip teslim etmeye özen gösteriyoruz, Mağazamız herhangi bir durum ve durum için buketler, buketler, ve çiçek hediyeleri arasından seçim yaparak çiçek kompozisyonları göndermeniz için yapılandırılmıştır. Sevdiklerinize sevgilinize veya eşinize, ANNE'nize karşı her zaman çok hoş ve bağlayıcı olan bir jesttir, çiçek hediyesine eşlik eden bir karta anlamlı bir mesajla onları çok ama çok mutlu edebilirsiniz.

Şunlar Unutulmamalıdır... !

Sevdikleriniz için hatırlanması gereken birçok durum vardır;

Doğum günleri, önemli yıldönümleri, Kadınlar Günü, Sevgililer Günü, Anneler Günü.

Seçtiğiniz kutuda çiçek modelleri hızlı teslimat ile izmirin herhangi bir yerine teslim edilecektir. Aynı gün çiçek gönderimi de yapılabilmektedir. Çevrimiçi çiçek hizmetimiz, istediğiniz kişiye çiçek göndermeniz gerektiğinde tercih etmek için harika bir fırsat platformu olduğunu ifade ediyoruz.

 

izmirin Online Çiçekçi ile Çiçek Gönderin

izmirin Online Çiçekçi ile Çiçek Gönderin

Uzaklardan çiçek göndermeyi planlıyorsanız, İzmirin'in birçok ilçesi olduğunu bilmelisiniz. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi ve  bulunmaktadır. İzmir'de görülmeye değer birçok ünlü yer var. Ayrıca aileniz ve arkadaşlarınız için yıldönümü veya doğum günü çiçekleri sipariş edebilirsiniz. Online çiçekçi aracılığıyla İzmir'e çiçek göndermek çok kolay.

Online çiçekçi İzmir'e çiçek göndermeyi kolaylaştırır. Çeşitli çiçek aranjmanları gönderme seçeneğiniz vardır. Bir doğum günü için bir hediye veya bir düğün için bir buket gönderebilirsiniz. Özel günler için gelin çiçeği aranjmanı gönderilebilir. İzmir aynı zamanda eserler, heykeller ve diğer objeleri barındıran açık hava müzesiyle de ünlüdür. Sevdiklerinizi şaşırtmak için online bir buket sipariş edebilirsiniz.

İnternetten sipariş vermek kolaydır. Bir çiçekçinin sitesine gidebilir ve beğendiğiniz buketi seçebilirsiniz. Daha da iyi fırsatlar elde etmek için bir indirim kupon kodu bile bulabilirsiniz. Ayrıca bu özel gün için çiçek siparişi verebilirsiniz. Alıcıya kendisini özel hissettirecek bir şey verdiğinizden emin olun. Çiçekler sevdiklerinizi mutlu edecek. İzmir, aileniz ve arkadaşlarınız için mükemmel bir hediye seçimidir.

İzmirin'de çiçek göndermek çok kolay. Çeşitli çiçek modelleri ve renk kombinasyonları arasından duruma uygun olanı seçebilirsiniz. Davetlerinize en uygun çiçek aranjmanını seçebilirsiniz. Buketiniz için çeşitli renk ve dokular arasından seçim yapabilirsiniz. Güzel bir vazo buketin zarif ve çekici görünmesini sağlayabilir. Ekstra özel kılmak isterseniz karta bir not ekleyebilirsiniz. Vazo göndererek İzmirin'e çiçek gönderebilirsiniz.

Her bütçeye uygun  buketler sunar. Bu hizmetlerden bazıları hermen teslimat sunar. firmamızda internet sitemizde üye olmadan sipariş verebilirsiniz.Bazı internet siteleri ne  üyelik gerektirir. Ayrıca yurt dışına da çiçek siparişi verebilirsiniz.. İzmirin'e çiçek gönderebilirsiniz. İzmirin'e hediye göndermeniz gerekiyorsa saygın bir çiçekçi seçmelisiniz.buta tabiki izmir çiçek firmamızdır..çünkü izmir çiçek firmamız 1989 yılın dan bu yana çiçekçilik hayatını en iyi ve teknolojik koşullara uyarak sürdürmektedir..

 

İzmir Tasarım Çiçekler

İzmir Tasarım Çiçekler

Tasarım çiçekler bugün kadınlar tarafından gerçekten çok yoğun olarak talep gören ürünlerimizin başında geliyor. İzmir'de tasarım çiçek satın almak istiyorsanız, herzaman olduğu gibi tasarım çiçek modellerimiz ve butik çiçek tasarımlarımızla sizlere hizmet vermekten gurur duyduğumuzu - duyacağımızı ifade etmek istiyoruz.

Müşterilerimiz, düşüncelerimizin merkezinde yer alır. Müşteri için en iyisinin ne olduğunu akılda tutarak kararlar alırız ve en iyi hizmeti en iyi değerle sunmak istiyoruz.H ep olumlu düşünüyoruz. Çözüm ararız, sorunlara kendimizi bağlamayız, bizi bekleyen zorluğu düşünür ve hatalarımızdan ders alırız. Olumlu bir tutuma sahip olmak, bir durumun en iyi yönlerini görmek anlamına gelir, herhangi bir soruna çözüm aramak demektir. Gerçek profesyonellerin yaptığı budur.

Her durum için heyecan verici bir sürpriz...

Çiçekler, duygu dolu bir sürprizin anahtarıdır. Aslında, kelimelerin eşlik etmesi gerekmeden tüm duygularınızı uzaktan iletmek için neredeyse sihirli bir yeteneğe sahipler. Bizimle, etkilemek istediğiniz herkesin özelliklerine ve tarzına göre tasarım çiçek modelleri seçebilirsiniz, buna ilaveten evinize çiçek getirmenin de ayrı bir havası var bilmenizi istiyoruz. Rengarenk ve güzel kokulu taze çiçekler veya Butik çiçek tasarımları ile izmirin herhangi bir yerindeki özel kişiye mükemmel mesajınızı gönderebilirsiniz.

Butik çiçek tasarımları ve tasarım çiçek modelli ürünlerimizi satan alanların en başında yeni doğum yapan Anne'lere hediye edilmesi amacıyla gelen müşterilerimiz var diyebiliriz. Bir bebeği çiçeklerle karşılamak, yeni ebeveynlere onlarla mutlu olduğunuzu hatırlatmanın harika bir yoludur. Bebekler dünya çapında bir kutlama sebebidir ve çiçekler yeni anneleri ve babaları tebrik etmenin harika bir yoludur. Bebek doğduktan hemen sonra verilen kişiye özel tasarım çiçekler, yeni hayatı renk ve zarif tazelik ile kutlayan nazik ve sevecen bir mesaj gönderir. Yeni ebeveynlerin yeni bebeği kutlarken takdir edecekleri ve bebeğin odasına ışık tutacak özel tasarım çiçekler göndermenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

İzmirde tasarım çiçek göndermek için iyi bir zaman var mı?

İzmir'de tasarım çiçek göndermek için her an mükemmel diyebiliriz. İster doğum günü dilekleri, düğünler ve yıldönümleri için tebrikler, ister yeni yıl, ister bayram, sevgililer Günü gibi pek çok özel gün için butik çiçek hediye edebilirsiniz ve sevdiklerinizi beklenmedik tatlı bir gülümsemeyle şaşırtabilirsiniz. Firmamızın satmış olduğu tasarım çiçek modellerimiz ve butik çiçek tasarımlarımız sevdiklerinizi hayrete düşürecek kadar profesyonel görünüme sahip ve içinde çok fazla detay barındırdığı için görsellik açısından göz alıcı derecede iyi ürünler sattığımızı da belirtmek istiyoruz.

Özel Tasarım Çiçeklerin teslimat süreleri nedir?

Geniş uzman yerel çiçekçi ağımız, hizmet faaliyeti yönünden yılda yaklaşık 365 gün, haftada 7 gün 24 saat bile izmirde özel tasarım çiçek göndermemizi sağlamakta. Teslimatın yarın, gelecek hafta veya gelecek ay olması fark etmeksizin, tasarım çiçek modellerimizden herhangi birini seçin veya butik çiçek tasarımlarımızdan birini seçin, istediğiniz noktaya hemen gönderebilmek için,sevdiklerinizin gönlünde herzaman daha özel bir yere sahip olabilmeniz için kaliteli ve profesyonel iş çıkaracak derecede hızlı olmaya çalışıyoruz.

Hemen Tasarım Çiçek Modelleri Sipariş Verin !

Sevdiklerinizi kutlamak veya tebrik etmek için mükemmel butik çiçek tasarımını seçtikten sonra yapmanız gerekenler;

- Sürprizinizin nereye ve ne zaman gelmesini istediğinizi bize bildirin

+ Butik çiçek tasarımlarımız ve çiçek tasarım modelleri arasındaki bol ürün seçeneklerimizden özel eklentiler veya ekstralar arasından seçim yapın.

+ Gönderiniz onaylandıktan sonra satın aldığınız ve görsellerdekiyle birebir aynı olan özel tasarım çiçek model ürünü hemen belirttiğiniz adrese gönderilecektir.

İzmirde Çiçekçi ve Çiçek Siparişi

 İzmirde Çiçekçi ve Çiçek Siparişi              

Her özel duygu için bir çiçek buketi tarzı var ve hissettiğiniz duyguları ifade etmek için doğru olanı bulmanıza yardımcı olmaktayız. Tutkulu bir gülümsemeyi ortaya çıkarmak için on iki kırmızı gül, bir kişiye teşekkür etmek için bir buket beyaz zambak veya doğum günü dileklerini göndermek için bir buket renkli çiçeklerimizden birini  verin. Önerilerimizden birini denemeniz veya mükemmel buketi seçerken kendinizi bu duygulara kaptırmanız çok önemlidir. Çünkü insanın sevdiklerine veya yakınlarına, iş arkadaşlarına, dostlarına, kıymet verdiği herkese çiçek sipariş ederek çiçek hediye etmesi kadar güzel bir etki veya duygu olabilir mi ?  Bir çiçek teslimatı dışardan göründüğü kadar basit bir şey olarak düşünülmemelidir, aslında derin bir duygu iletmeyi sağlayan bir durum olarak düşünülmelidir.

Memnuniyet Odaklı Çiçek Siparişi

Müşterilerimizin bize çok fazla güvendiklerini biliyoruz. O yüzden her müşterilerimize koşulsuz ve şartsız olarak şunu ifade etmekteyiz;

Çiçek göndermenin özel bir kişiye derinden hissedilen bir mesaj göndermek anlamına geldiğini biliyoruz. sevgi, şefkat, sağlık, mutluluk dileği ve çok daha fazlası...Duygularınızı güzel taze çiçeklerle ifade edebilmeniz için Misyonumuz ve çalışma felsefemiz, herhangi bir günün özel bir güne dönüşmesi veya bir yıldönümünün harika bir etkinliğe dönüşmesi için en profesyonel atılımları ve tercihlerin sonucu olacak, en nadide çiçeklerimizi istediğiniz her zaman, dilediğiniz adrese teslim ediyoruz. Özellikle de izmir'de yaşıyorsanız bizden daha hızlı izmir çiçekçi'si olduğunu da düşünmediğimizi ayrıca ifade etmek isteriz. Bizler taze ve kıymetli çiçeklerimizle güzel dileklerinizi iletmeniz için kullanacağınız mesajlarda ve kutlamalarda aracı olmaktan da gurur duymaktayız çünkü işimizi çok seviyoruz.

İnternetten satın alıp izmir'de çiçek göndermek mümkün mü?

İzmircicek.com.tr  ile izmir'de istediğiniz her bölgeye çiçek teslimatı yapmak çok kolay! Yerel çiçekçilerden oluşan geniş ağımız sayesinde izmirde istediğiniz yere çiçek gönderebiliyoruz! Hedefiniz ister büyük bir şehir, ister daha küçük bir şehir olsun! Yerel çiçekçilerimiz sayesinde izmirin her bölgesine çiçek teslimatını sağlamaktayız. Bizi rakiplerimizden ayıran en nicel özelliğimiz müşterilerimizin duygularına karşı samimiyet ve saygı bazlı profesyonel ticaret ahlakına sahip olmamızdır.

İzmir'de Çiçek Siparişi Nasıl Yapılıyor ?

Birkaç basit adımda doğrudan web sitemizden izmir çiçek teslimatı siparişi verebilirsiniz! Öncelikle kataloglarımızdan birinden buketinizi veya bitkinizi seçin. Ürüne tıklayın ve teslimat yerini ve tarihini belirtin, gerisini biz hallederiz! Yerel üretim merkezlerimiz ve yoğun çiçekçi ağımız sayesinde, çiçek teslimatınızı başarıyla tamamlayacağız ve 7 güne kadar ürün tazeliğini garanti edeceğiz!

İzmir Çiçek Sektörünün En İyisi Biziz !

İzmir çiçekçi firması olarak bizler; Her zaman profesyonelliği hedefler, her eylemde mükemmelliği ararız. İşlemleri zamanında ve profesyonel bir şekilde tamamlamak, taahhüt, planlama ve uygun şekilde yürütmeyi gerektirir. Her gün elimizden gelenin en iyisini vermek istiyoruz. Biz bir takımız. Ekip üyelerinin ihtiyaçlarını ve hedeflerini her zaman göz önünde bulundururuz. Her türlü zorluk için en iyi çözümü arıyoruz, herkese karşı açık ve dürüstüz. Birleşik biz daha güçlüyüz.

Sizlerin de desteği ile büyümek ve izmir çiçekçilik sektöründe fark yaratan firma olma yolunda hızla ilerlemekteyiz. Her zaman ileriye bakarız, bir sonraki adımı planlarken, çekirdeğin istikrarlı olmasını sağlarız. Hızlı büyümek ve kendimizi daha ileriye taşımak istiyoruz! Bir numara olmak istiyoruz! Yaratıcı olmak ve büyümeye uyum sağlamak istiyoruz. Zorlukları göğüslüyoruz  ve yeni fikirleri daima önemsiyoruz. Günlük faaliyetlerde yenilik bulabiliyor ve daha yenilikçi bir geleceğe doğru ilerleyebiliyoruz.

Size Özel Teraryum Tasarımları

Size Özel Teraryum Tasarımları Burada

İnternette özelleştirilmiş teraryum tasarımları yapan yerler arıyorsanız şuanda doğru yerdesiniz. Sizlere sunduğumuz teraryum modelleri ve tasarımlarımızla sektörümüzde en iyisi olmaya devam edeceğimizin garantisini vererek söze başlamak isteriz.

Öncelikle Teraryum Nedir ? sorusuna bilgisel yönden açıklama getirmek istiyoruz.Bahçede küçük bitkiler ve çubuklar yardımı ile küçük objeler dikilmiş bitkiler ve bahçe tasarımı sonucunda kullanılan objeler dekoratif amaçlı kullanılan camlara "teraryum" adı verilir. İngilizce kelime olarak telaffuzu Terrarium, Terra yani toprak ve Aquarium yani akvaryum olmak üzere iki kelimenin birleşmesinden oluşmuş bir kelimedir.

Fiziksel özellikleri bakımından Teraryum bitkilere hava girişini büyük ölçüde kısıtlar, tamamen engellenebilir. Sonuç olarak, bitkiler asla hava girişine maruz kalmamaktadır. Ayrıca florariumların içindeki hava kapalı alanlara göre daha nemlidir ve bu da serada yetiştirme etkisi yaratır. Bu özellik, normal iç mekan koşullarında iyi yetişmeyen tuhaf bitkileri teraryumda yetiştirmenizi sağlar.

Hediyelik Teraryum mu Arıyorsunuz ?

Hediyelik Teraryum, özellikle kentsel yaşamda doğal yaşamla ilgilenenler için son yıllarda oldukça tercih edilen bir bitkidir. Her mevsim yaşayan, canlılığını ve rengini koruyan bu bahçelerin yapımı son derece pratiktir.

Bir bitki teraryumu veya florarium, içine genellikle nemi seven bitkilerin ekildiği ve deliğin üstte daraltıldığı veya hatta kapatıldığı cam veya yoğun plastikten yapılmış kaplardır. Teraryumlar hacimli saksılar veya çiçek aranjmanları yerleştirme imkanının olmadığı küçük alanda yaşayan herkes için uygundur.

Bu bilgiler ışığında değerlendirildiğinde hediyelik teraryum arayanlar hiç çekinmeden teraryum modellerimize göz atarak satın alabilirsiniz. Tabi satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var ve teraryumun bakımı da dahil önemli noktaları bilmenizi istiyoruz. Şimdi bu konuda sizleri konuyla ilgili aydınlatmak istiyoruz.

Hangi teraryumu satın almak daha iyidir ?

Teraryum, doğal yaşam alanına mümkün olduğunca benzer olacak şekilde seçilmelidir. Satın alırken şunları göz önünde bulundurmalısınız.

- Teraryumu aksesuar ve toprakla tamamlamanın gerekli olup olmadığı,

- Isıtma, havalandırma ve aydınlatma cihazlarının nasıl düzenleneceği,

vb..detayları mutlaka düşünerek ve planlayarak hareket etmelisiniz.

 

Teraryum Modelleri ve Bakımı Hakkında Önemli Detaylar

 Günümüzde hazır bir teraryum satın almak oldukça kolaydır , internet üzerinden teraryum modelleri beğenip satın almak istediğinizde gerekli aksesuarlarla donatılmış çeşitli şekil ve boyutlarda çok çeşitli teraryumlar bulunmatadır. Bununla birlikte, genellikle sınırlı bir alana bir teraryum kurmak gerekir veya tam tersine, çok büyük boyutlu bir teraryum elde etmek isteyebilirsiniz. Özel bir teraryumun, fabrikasyon teraryumuna göre birçok avantajı vardır.Teraryumunuzun donatılabileceği bölümlerin ve aksesuarların boyutunu ve şeklini, sayısını ve yerini seçersiniz.

En yaygın olan teraryum modelleri dikey, yatay ve kübik teraryumlardır.  Teraryumlardaki cam akrilik veya silikattır. Akrilik yapılar evde yenilenebilir. Örneğin, ek havalandırma deliklerini kendiniz kesebilir veya lambayı vidalayabilirsiniz. Ancak akrilik kolayca çizilir, temizlenmesi zordur ve yavaş yavaş bulanıklaşır. Silikat cam daha şık görünür, neredeyse hiç çizilmez, iyi yıkanır. Ancak tüm bağlantı elemanları ve içlerindeki delikler, satın alma sırasında hemen düşünülmelidir.

Isıtıcılı bir model satın alırsanız, orada da yerleşik bir sensöre sahip olmak daha iyidir. Ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığında ekipmanı otomatik olarak kapatacak ve soğuduğunda tekrar açacaktır. Böylece nemde düşüş ve mikro iklimde ani değişiklikler olmayacaktır.

Aydınlatma cihazları, konumun rahatlığına, ışık akısının rengine, gücüne, boyutuna göre seçilmelidir  ve tüm bunlar evcil hayvanın bireysel özellikleri dikkate alınarak seçilmelidir. Mikroflorayı belirli bir ışık altında değiştiren bitkilerin varlığını da hesaba katmanız gerekir. Teraryumun boyutu da önemlidir. Kap çok büyük olmamalı, ancak sıkışık olmamalıdır.

İnternette her teraryum modeli satışı yapan sitelerden alışveriş yapmadan önce müşterilerin yorumları, referansları ve tavsiyeleri üzerinden hareket etmeyi unutmamalısınız. Sonuç olarak aynı yaşam alanında olacağınız bir teraryumun kaliteli malzemeden yapılması veya hediyelik teraryum satın aldığınızda sevdiklerinize en iyi teraryumu vermeniz önemli noktadır. Biz binlerce müşteriye teraryum satışı yapmış bir platform olarak en iyi teraryum modellerini sunuyoruz.

Size Özel Teraryum Tasarımları Burada

İnternette özelleştirilmiş teraryum tasarımları yapan yerler arıyorsanız şuanda doğru yerdesiniz. Sizlere sunduğumuz teraryum modelleri ve tasarımlarımızla sektörümüzde en iyisi olmaya devam edeceğimizin garantisini vererek söze başlamak isteriz.

Öncelikle Teraryum Nedir ? sorusuna bilgisel yönden açıklama getirmek istiyoruz.Bahçede küçük bitkiler ve çubuklar yardımı ile küçük objeler dikilmiş bitkiler ve bahçe tasarımı sonucunda kullanılan objeler dekoratif amaçlı kullanılan camlara "teraryum" adı verilir. İngilizce kelime olarak telaffuzu Terrarium, Terra yani toprak ve Aquarium yani akvaryum olmak üzere iki kelimenin birleşmesinden oluşmuş bir kelimedir.

Fiziksel özellikleri bakımından Teraryum bitkilere hava girişini büyük ölçüde kısıtlar, tamamen engellenebilir. Sonuç olarak, bitkiler asla hava girişine maruz kalmamaktadır. Ayrıca florariumların içindeki hava kapalı alanlara göre daha nemlidir ve bu da serada yetiştirme etkisi yaratır. Bu özellik, normal iç mekan koşullarında iyi yetişmeyen tuhaf bitkileri teraryumda yetiştirmenizi sağlar.

Hediyelik Teraryum mu Arıyorsunuz ?

Hediyelik Teraryum, özellikle kentsel yaşamda doğal yaşamla ilgilenenler için son yıllarda oldukça tercih edilen bir bitkidir. Her mevsim yaşayan, canlılığını ve rengini koruyan bu bahçelerin yapımı son derece pratiktir.

Bir bitki teraryumu veya florarium, içine genellikle nemi seven bitkilerin ekildiği ve deliğin üstte daraltıldığı veya hatta kapatıldığı cam veya yoğun plastikten yapılmış kaplardır. Teraryumlar hacimli saksılar veya çiçek aranjmanları yerleştirme imkanının olmadığı küçük alanda yaşayan herkes için uygundur.

Bu bilgiler ışığında değerlendirildiğinde hediyelik teraryum arayanlar hiç çekinmeden teraryum modellerimize göz atarak satın alabilirsiniz. Tabi satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var ve teraryumun bakımı da dahil önemli noktaları bilmenizi istiyoruz. Şimdi bu konuda sizleri konuyla ilgili aydınlatmak istiyoruz.

Hangi teraryumu satın almak daha iyidir ?

Teraryum, doğal yaşam alanına mümkün olduğunca benzer olacak şekilde seçilmelidir. Satın alırken şunları göz önünde bulundurmalısınız.

- Teraryumu aksesuar ve toprakla tamamlamanın gerekli olup olmadığı,

- Isıtma, havalandırma ve aydınlatma cihazlarının nasıl düzenleneceği,

vb..detayları mutlaka düşünerek ve planlayarak hareket etmelisiniz.

 

Teraryum Modelleri ve Bakımı Hakkında Önemli Detaylar

 Günümüzde hazır bir teraryum satın almak oldukça kolaydır , internet üzerinden teraryum modelleri beğenip satın almak istediğinizde gerekli aksesuarlarla donatılmış çeşitli şekil ve boyutlarda çok çeşitli teraryumlar bulunmatadır. Bununla birlikte, genellikle sınırlı bir alana bir teraryum kurmak gerekir veya tam tersine, çok büyük boyutlu bir teraryum elde etmek isteyebilirsiniz. Özel bir teraryumun, fabrikasyon teraryumuna göre birçok avantajı vardır.Teraryumunuzun donatılabileceği bölümlerin ve aksesuarların boyutunu ve şeklini, sayısını ve yerini seçersiniz.

En yaygın olan teraryum modelleri dikey, yatay ve kübik teraryumlardır.  Teraryumlardaki cam akrilik veya silikattır. Akrilik yapılar evde yenilenebilir. Örneğin, ek havalandırma deliklerini kendiniz kesebilir veya lambayı vidalayabilirsiniz. Ancak akrilik kolayca çizilir, temizlenmesi zordur ve yavaş yavaş bulanıklaşır. Silikat cam daha şık görünür, neredeyse hiç çizilmez, iyi yıkanır. Ancak tüm bağlantı elemanları ve içlerindeki delikler, satın alma sırasında hemen düşünülmelidir.

Isıtıcılı bir model satın alırsanız, orada da yerleşik bir sensöre sahip olmak daha iyidir. Ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığında ekipmanı otomatik olarak kapatacak ve soğuduğunda tekrar açacaktır. Böylece nemde düşüş ve mikro iklimde ani değişiklikler olmayacaktır.

Aydınlatma cihazları, konumun rahatlığına, ışık akısının rengine, gücüne, boyutuna göre seçilmelidir  ve tüm bunlar evcil hayvanın bireysel özellikleri dikkate alınarak seçilmelidir. Mikroflorayı belirli bir ışık altında değiştiren bitkilerin varlığını da hesaba katmanız gerekir. Teraryumun boyutu da önemlidir. Kap çok büyük olmamalı, ancak sıkışık olmamalıdır.

İnternette her teraryum modeli satışı yapan sitelerden alışveriş yapmadan önce müşterilerin yorumları, referansları ve tavsiyeleri üzerinden hareket etmeyi unutmamalısınız. Sonuç olarak aynı yaşam alanında olacağınız bir teraryumun kaliteli malzemeden yapılması veya hediyelik teraryum satın aldığınızda sevdiklerinize en iyi teraryumu vermeniz önemli noktadır. Biz binlerce müşteriye teraryum satışı yapmış bir platform olarak en iyi teraryum modellerini sunuyoruz.

Size Özel Teraryum Tasarımları Burada

İnternette özelleştirilmiş teraryum tasarımları yapan yerler arıyorsanız şuanda doğru yerdesiniz. Sizlere sunduğumuz teraryum modelleri ve tasarımlarımızla sektörümüzde en iyisi olmaya devam edeceğimizin garantisini vererek söze başlamak isteriz.

Öncelikle Teraryum Nedir ? sorusuna bilgisel yönden açıklama getirmek istiyoruz.Bahçede küçük bitkiler ve çubuklar yardımı ile küçük objeler dikilmiş bitkiler ve bahçe tasarımı sonucunda kullanılan objeler dekoratif amaçlı kullanılan camlara "teraryum" adı verilir. İngilizce kelime olarak telaffuzu Terrarium, Terra yani toprak ve Aquarium yani akvaryum olmak üzere iki kelimenin birleşmesinden oluşmuş bir kelimedir.

Fiziksel özellikleri bakımından Teraryum bitkilere hava girişini büyük ölçüde kısıtlar, tamamen engellenebilir. Sonuç olarak, bitkiler asla hava girişine maruz kalmamaktadır. Ayrıca florariumların içindeki hava kapalı alanlara göre daha nemlidir ve bu da serada yetiştirme etkisi yaratır. Bu özellik, normal iç mekan koşullarında iyi yetişmeyen tuhaf bitkileri teraryumda yetiştirmenizi sağlar.

Hediyelik Teraryum mu Arıyorsunuz ?

Hediyelik Teraryum, özellikle kentsel yaşamda doğal yaşamla ilgilenenler için son yıllarda oldukça tercih edilen bir bitkidir. Her mevsim yaşayan, canlılığını ve rengini koruyan bu bahçelerin yapımı son derece pratiktir.

Bir bitki teraryumu veya florarium, içine genellikle nemi seven bitkilerin ekildiği ve deliğin üstte daraltıldığı veya hatta kapatıldığı cam veya yoğun plastikten yapılmış kaplardır. Teraryumlar hacimli saksılar veya çiçek aranjmanları yerleştirme imkanının olmadığı küçük alanda yaşayan herkes için uygundur.

Bu bilgiler ışığında değerlendirildiğinde hediyelik teraryum arayanlar hiç çekinmeden teraryum modellerimize göz atarak satın alabilirsiniz. Tabi satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var ve teraryumun bakımı da dahil önemli noktaları bilmenizi istiyoruz. Şimdi bu konuda sizleri konuyla ilgili aydınlatmak istiyoruz.

Hangi teraryumu satın almak daha iyidir ?

Teraryum, doğal yaşam alanına mümkün olduğunca benzer olacak şekilde seçilmelidir. Satın alırken şunları göz önünde bulundurmalısınız.

- Teraryumu aksesuar ve toprakla tamamlamanın gerekli olup olmadığı,

- Isıtma, havalandırma ve aydınlatma cihazlarının nasıl düzenleneceği,

vb..detayları mutlaka düşünerek ve planlayarak hareket etmelisiniz.

 

Teraryum Modelleri ve Bakımı Hakkında Önemli Detaylar

 Günümüzde hazır bir teraryum satın almak oldukça kolaydır , internet üzerinden teraryum modelleri beğenip satın almak istediğinizde gerekli aksesuarlarla donatılmış çeşitli şekil ve boyutlarda çok çeşitli teraryumlar bulunmatadır. Bununla birlikte, genellikle sınırlı bir alana bir teraryum kurmak gerekir veya tam tersine, çok büyük boyutlu bir teraryum elde etmek isteyebilirsiniz. Özel bir teraryumun, fabrikasyon teraryumuna göre birçok avantajı vardır.Teraryumunuzun donatılabileceği bölümlerin ve aksesuarların boyutunu ve şeklini, sayısını ve yerini seçersiniz.

En yaygın olan teraryum modelleri dikey, yatay ve kübik teraryumlardır.  Teraryumlardaki cam akrilik veya silikattır. Akrilik yapılar evde yenilenebilir. Örneğin, ek havalandırma deliklerini kendiniz kesebilir veya lambayı vidalayabilirsiniz. Ancak akrilik kolayca çizilir, temizlenmesi zordur ve yavaş yavaş bulanıklaşır. Silikat cam daha şık görünür, neredeyse hiç çizilmez, iyi yıkanır. Ancak tüm bağlantı elemanları ve içlerindeki delikler, satın alma sırasında hemen düşünülmelidir.

Isıtıcılı bir model satın alırsanız, orada da yerleşik bir sensöre sahip olmak daha iyidir. Ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığında ekipmanı otomatik olarak kapatacak ve soğuduğunda tekrar açacaktır. Böylece nemde düşüş ve mikro iklimde ani değişiklikler olmayacaktır.

Aydınlatma cihazları, konumun rahatlığına, ışık akısının rengine, gücüne, boyutuna göre seçilmelidir  ve tüm bunlar evcil hayvanın bireysel özellikleri dikkate alınarak seçilmelidir. Mikroflorayı belirli bir ışık altında değiştiren bitkilerin varlığını da hesaba katmanız gerekir. Teraryumun boyutu da önemlidir. Kap çok büyük olmamalı, ancak sıkışık olmamalıdır.

İnternette her teraryum modeli satışı yapan sitelerden alışveriş yapmadan önce müşterilerin yorumları, referansları ve tavsiyeleri üzerinden hareket etmeyi unutmamalısınız. Sonuç olarak aynı yaşam alanında olacağınız bir teraryumun kaliteli malzemeden yapılması veya hediyelik teraryum satın aldığınızda sevdiklerinize en iyi teraryumu vermeniz önemli noktadır. Biz binlerce müşteriye teraryum satışı yapmış bir platform olarak en iyi teraryum modellerini sunuyoruz.

 

Orkide Türleri

Orkide Modelleri

Orkide modelleri, birçok araştırma projesinin ayrılmaz bir parçasıdır ve öğrenciler ve araştırmacılar için değerli bir kaynaktır. Orkide modellerinin yeni türlerinin yaratılması, diğer genetik organizmaların aksine, aldatıcı çiçeklerin evrimini incelemeyi mümkün kılmıştır. Bilim adamlarının, bu model türlerini oluşturmak için karmaşık bitki dokularına modellerin uygulanabilmesini sağlamak için fonksiyonel analizler yapmaları gerekecektir.

Periant mükemmel bir orkide modelidir çünkü Orchidaceae'nin evrimini ve gelişimini gösterir. Altı ayrı gen kopyası vardır. Her biri bir organ numarası ile tanımlanır. Araştırmacıların belirli bir genin gelişimini incelemesine izin verdiği için periant, gen ekspresyonunu incelemek için mükemmel bir modeldir. Orchidstra veritabanı, farklı çiçek organlarında bulunan fenetik genlerin genetik kodlarını içerir.

Çiçek dörtlüsü, orkide yetiştirmenin en doğru ve yaygın yöntemidir. Çiçeklerin taçyapraklarının şeklini ve boyutunu belirlemek için genetik kombinasyonları kullanır. Bu yöntem, orkidelerin morfolojisini ve fizyolojisini anlamanın harika bir yoludur. Yumurtalık ve taç yaprağı geni arasındaki temel fark, taç yaprağı yapısının bir gen tarafından belirlenebilirken, yumurtanın iki gen tarafından belirlenebilmesidir. Bu genetik kombinasyon "çiçeklenme çemberi" olarak bilinir ve orkidelerin üreme yaşamı için gereklidir.

Bolluk ve Bereket Getiren Para çiçeği

Para çiçeği ve para ağacı da denir. Uğurlu olduğuna inanılır. ABD’da yaygın advertı jade plant, diğer bir adı greenback plant’dır (dolar bitkisi, dolar çiçeği şeklinde).
Yeşim ağacı (Crassula ovata) Avrupa ve ABD’da Jade plant diye tanınmıştır (jade yeşim demek). Buradaki açıklamalar hakkındaki evvelde belirteyim ki yeşim ağacı demekle gerçekte bir ağacı değil, bu bitkinin kendisini kastediyoruz. Ayrıca aşağıdaki yetiştirme ve bakım detayları sadece iç mekanların şartları içindir.
Genel özellikleri
Succulent özellikli bitkilerden yeşim ağacı kışın yapraklarını dökmeyen, fazla soğukta ve uzun soluklu suda kalması hariç diğer şartlara son aşama dayanıklı bir bitkidir. Boyu uzadıokça ana beden benzer biçimde yan dalları da dallanıp budaklanır. Gelişimi bitkinin bütününde gayet sağlam dallarla sürer. Uygun iklime sahip bölgelerde 3 metre kadar boylanabilen, oldukça kalın beden geliştiren ve minik bir ağaç formunu alabilen nitelikte gelişir. Yeşim ağacının hem gövdesi hem kalın dalları gayet dolgun ve çıkıntılı görünümleriyle ihtiyar izlenimi uyandırır. Dalları okayısacıkken kalınlaşır. Nesilden nesile hatıra duracak şekilde uzun ömürlüdür. Yanlış toprak ve yanlış sulama gibi hatalar yapmazsanız oldukça dayanıklıdır.
Para Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler
Para çiçeği (Crassula ovata) aynı zamanda şans bitkisi, yeşim bitkisi isimleriyle de bilinir. Parlak yemyeşil yapraklarıyla son günlerde en popüler salon bitkileri içinde yer alır. Anavatanı Güney Afrika olan geniş yeşil yapraklı bir bitki olan para ağacı, isminden de belli olacağı suretiyle; bereketi, bolluğu ve zenginliği simgeler. Bu inanılışın bilhassa canlı yeşil yapraklarından ilham alınarak isimlendirilmiştir. Ayrıca saksıdaki toprağının içersine kağıt yada madeni para gömüldüğü vakit bulunmuş olduğu ortamın bereketinin artacağına inanılır. Para ağacının hikayesi, bitkinin hızlı bir halde büyüyüp serpilmesinden de gelir. Bereketli olduğu düşünülür ve bu bir tür zenginlik göstergesidir
Para çiçeğine ne çoğunlukla su verilmeli, çiçeğin bakımı iyi mi yapılmalı? Para çiçeğinin bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin.
Para çiçeğinin özellikleri
Para çiçeği (Crassula ovata) hem de şans bitkisi, yeşim bitkisi isimleriyle de bilinir. Parlak yemyeşil yapraklarıyla son günlerde en popüler salon bitkileri içinde yer alır. Anavatanı Güney Afrika olan geniş yeşil yapraklı bir bitki olan para ağacı, isminden de belli olacağı suretiyle; bereketi, bolluğu ve zenginliği simgeler. Bu inanılışın bilhassa canlı yeşil yapraklarından ilham alınarak isimlendirilmiştir. Ayrıca saksıdaki toprağının içersine kağıt veya madeni para gömüldüğü vakit bulunmuş olduğu ortamın bereketinin artacağına inanılır. Para ağacının hikayesi, bitkinin hızlı bir biçimde büyüyüp serpilmesinden de gelir. Bereketli olduğu düşünülür ve bu bir tür zenginlik göstergesidir.
Para çiçeğinin çeşitleri nedir?

Crassula ovata 'jade' 
Crassula argentea 'monstrose', 'gollum' & 'hobbit'
Crassula argentea "Finger Jade"
Crassula arborescens "Silver dollar Jade"
Crassula portulacea minima "Mini Jade"
Crassula ovata "Whirly fowl"
Crassula ovata "Lemon & Lime"


Bakımı iyi mi yapılır?

İdeal sıcaklıkları 15-30 dereceler içinde akdeniz iklim koşullarındadır. Crassula  bitkisi hava akımlarından oldukca acele etkilendiği için esinti veya cereyana maruz kalmayacağı konumda yerleştirilmeli. Gün ışığını direk alması nebat gelişimi için fazlaca mühim. Yarı gölge veya gölge alan konumlarda kalan bitki büyümesini sınırlandıracak yada durduracaktır.
Crassula bitkisinin gelişimi için bir diğer önemli konu saksı seçimi ve saksı derinliği. Köklenmeyi ve bulunduğu kaba yayılması seven bir nebat olmasından dolayı derin saksıları tercih etmelisiniz. Her nebat de olduğu şeklinde saksının altının delik ve hava alıyor olması mühim.
Ne çoğunlukla sulanır?
Aşırı suyu sevmeyen para ağacının dibinde asla su birikmemelidir. Su birikimi okökten çürümeye, yapraklarda sararmaya ve yaprak dökümü ile sonlanır. Bitkinizi sularken en dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mevzu az sulama ile hafifçe nemli bir toprak sunmalısınız. İdeal sulama haftada bir azca miktarlarda olmalı.
Bir süredir sulanmamış para çiçeği bitkisinin üstüne benekli, renksiz veya düşen yapraklar kuraklık stresini izah edebilir. Bu işaretleri görürseniz, bitkinize derinlemesine bir sulama yapın ve ileriye dönüok toprak nemini daha yakından izleyin.
Bitkinizi üretmek istiyorsanız, yetişkinfolk gelişmiş yaprağı dikkatlice gövdeden nazikçe ayırarak çgood enough az bir suda okayöklendirmeye bırakılır. Yeterince köokay salınımı gerçekleştikten sonrasında minik bir kapta dikimini gerçekleştirebilirsiniz.

Para çiçeği iyi mi çoğaltılır?
Çoğaltılabilmesi için sağlıklı diri yetişfamily bir yaprak sağa sola nazik hareketler ile bitkiden ayrıştırılır. Koparılan yaprak, koparıldığı yerden ucu suda olacak şekilde okayöklendirmeye bırakılır. Oköklendikten sonra yavaş yavaş saksı büyüterek hızlı bir üretim sağlayabilirsiniz.
Para ağacının sağlığı için mühim konulardan biri de toprak seçimidir. Salon bitkileri için hazır iç mekan torba toprakları tavsiye edilmez. Su tutuculuk özelliği düşük ponza taşı ile karışım yapılmış, hem suyu süzdüren aynı zamanda havadar bir toprak tarzı gelişiminde backyardımcı olacaktır.
Bir süredir sulanmamış para çiçeği bitkisinin üzerine benekli, renksiz veya düşen yapraklar kuraklıok stresini izah edebilir. Bu işaretleri görürseniz, bitkinize derinlemesine bir sulama yapın ve ileriye dönüok toprak nemini daha yakından izleyin.
Bitkinizi üretmek istiyorsanız, erişkin gelişmiş yaprağı dikkatlice gövdeden nazikçe ayırarak oldukca azca bir suda köklendirmeye bırakılır. Yeterince köokay salınımı gerçekleştikten sonrasında minik bir kapta dikimini gerçekleştirebilirsiniz.
Crassula Ovata, yeşim bitkisi veya ağacı olarak da malum ve Crassulaceae familyası içinde sınıflanan bir bitki cinsidir. Dünyanın pek oldukca yerinde doğal olarak yetişen bu bitkinin yapraklarını ve gövdesini kullanarak artırmak oldukça kolaydır. Damkoruğugiller ailesine ait Crassula ovata, para çiçeği, talih çiçeği ve dostluk çiçeği olarak da biliniyor. Crassula Latince’de “Kalın” anlamına geliyor. “Ovata” ise yumurta biçimli, yuvarlak demek. Crassula ovata yaprağına baktığınızda bu ismin hakkını verdiğini söylemek olası.
Crassula Ovata nasıl bir bitkidir?
Crassula ovata yıl boyu yeşil kalan, kalın dalları ve yumurta benzer biçimde yaprakları olan bir bitkidir. Yaprakları ve gövdesi genelde parlak yeşildir. Bazı kısımları sarı renkli olabileceği gibi güneş ışığına fazla maruz kaldığında kırmızı lekeler de geliştirebilir. Crassula ovata gövdesi ilk başlarda dalları şeklinde daha yumuşakken zamanla odunsu bir hal alır.
Crassula Ovata Para ve Şans getirir mi?
Yeşim bitkisi Asya okayültüründe mühim bir yere sahip. Finansal konularda etken olduğu söyleniyor. Bu güzel sukulentin yapraklarının büyüme, gelişme, yenilenme benzer biçimde sembolleri olduğu düşünülüyor. Yeni bir işletme kuran kişiye Crassula ovata götürmek Asya’da sık rastlanan bir tane. Restoran ve mağaza açanlar da başarı ve para getirsin diye genelde mekanların güneydoğu bölümüne bu sukulenti yerleştiriyor. Çin Yeni Yılı kutlamalarında satış patlaması yaşayan yeşim bitkisi, sene süresince da dostluk çiçeği, para çiçeği, şans çiçeği olarak hediye ediliyor.
Crassula Ovata, yeşim bitkisi yada ağacı olarak da malum ve Crassulaceae familyası içinde sınıflanan bir bitki cinsidir. Dünyanın pek çadequate yerinde organik olarak yetişen bu bitkinin yapraklarını ve gövdesini kullanarak çoğaltmak oldukça kolaydır. Damkoruğugiller ailesine ilişrelatives Crassula ovata, para çiçeği, talih çiçeği ve dostluk çiçeği olarak da biliniyor. Crassula Latince’de “Kalın” anlamına geliyor. “Ovata” ise yumurta biçimli, yuvarlak demek. Crassula ovata yaprağına baktığınızda bu ismin hakkını verdiğini söylemek olası. Feng Shui ve Crassula ovata
Feng Shui uygulamalarında Crassula ovata aile içi rahatlık, esenlik, girişimcilik benzer biçimde amaçlarla evin DOĞU kanadına yerleştiriliyor.
Para kazanmak istiyorsanız GÜNEYDOĞU, yaratıcılıokay ve çocuklar için talih istiyorsanız BATI, danışman, yardımsever insanoğlu ve öğretmenler konusunda şans arayışındaysanız ise KUZEYBATI yönüne yerleştirmeniz gerektiği söyleniyor.
Crassula ovata çiçek açar mı?
Crassula ovata oldukca dikkatle gore okayüçüokay beyaz çiçekler açar. Crassula ovata çiçeği yıldız şekilli beyaz veya pembe çiçeklerdir ve baharın ilk aylarında açar.
Crassula ovata arkadaşınıza alabileceğiniz en güzel hediyelerden biri. Eğer çiçek açmasını sağlayacak kadar iyi bakabilirseniz hediye ettiğiniz kişi ile aranızda arkadaşlıok, talih ve bolluk simgesi olarak kabul edilir. Yeşim bitkisinin yeşil yuvarlak yaprakları arkadaşlık enerjisi ve mutluluğunu simgelerken, çiçekleri de arkadaşlığın temsilcisi haline gelir.


Kaktüs türleri içinde yer alan para çiçeğinin bazı çeşitlerinde gövde yapısının ağaca benzediği görülmektedir. Para çiçeği öteki adıyla Crassula’nın çiçek vermeye başlaması için ekildikten sonrasında four senelik bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Çiçek verene kadar geçirdiği zaman boyunca yeşil yapraklı nebat sınıfında yer alır. Para çiçeği bir batıl inanç bitkisidir. Para çiçeğinin diğer bir advertı da mücevher çiçeğidir.
Para çiçeği ekildikten sonra 3 aydan fazla yaşarsa olduğu yere şans ve para getireceği varsayılır. Kaktüsgiller içinde yer alsa da bakımı kaktüslerden birazdan farklıdır. Para çiçeğinin gelişimini bulunduğu vaziyet, saksının uygunluğu, sulamalar arasında ki mesafe benzer biçimde birçadequate etken etkiler. 
Para çiçeğinin bitkiler aleminin en şanslı bitkisi olduğuna inanılır, beraberinde zenginlik ve şans getirdiği düşünülür. Dekoratif olarak da tercih edilmesinin sebebi heybetli tombul yapraklara sahip olmasıdır. Para çiçeği çok fazla sudan hoşlanmaz iken büyümesini en çadequate etkileyen parametre bulunduğu konumdur. Konumun para çiçeğine müsait olmaması gelişmesinin durmasına ya da gerilemesine, yaprak dökmesine hatta hayatını kaybetmesine niçin olabilir. Peki para çiçeğinin bakımı nasıl yapılır, konumu neresi olmalıdır ve daha birçadequate probleminin cevabını yazımızda bulabilirsiniz.
Para Çiçeği Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli
Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi para çiçeğini de yetiştirirken sulama konusunda dikkatli olmak gerekir. Para çiçeğinin su oranının azaldığının toprağının kuruluğuna bakarak anlayabilirsiniz. Regular şartlar altında haftada bir defa sulanması gereken para çiçeğinin sıcak mevsimlerde su oranını toprağına bakarak dengeleyebilirsiniz.  
Para çiçeği toprak konusunda oldukca seçici değildir ama saksı konusunda fazlaca seçicidir. Oköklerini rahatça büyüyebilmesi için derin ve büyüok bir saksı tercih edilmelidir. Para çiçeği oldukca rahat çoğaltılabilir. Yaprağından bir dal alarak su içinde bekletmek ehil olacaktır. 
Tercihinize gore ayda bir defa hususi bitki besin takviyesinde bulunabilirsiniz. Çiçeğin daha diri ve sıhhatli olmasını sağlayacaktır. Tabi dozunu fazla kaçırmamakta gerekir.
Para Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?
Kaktüsgillerden olan ve sukuleti andıran yapısı ile para çiçeğinin birçadequate özelliği vardır. Okökenini Güney Afrika olduğu tahmin edilen para çiçeğinin Türkiye’de de oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. En fazlaca görülen çeşiti ağaca benzeyen yeşilli yapraklı çeşididir. Para çiçeğinin ekilmesinden four sene geçmesi halinde pembe ve beyaz renkli çiçekler açmaya adım atar. Para çiçeği öteki bir deyişle crassula, yalnız evinize şıklıok katmaz bununla birlikte talih ve parayı da bununla beraber getirir.
Para Çiçeğinde Yaprak Döokülmesi Neden Görülür?
Para çiçeği azca sulanma, bulunduğu konumdan dolayı direkt olarak rüzgar ya da güneş alma, fazla sulama gibi nedenlerden ötürü yapraklarını dökebilir.  Para çiçeğinin yaprak dökülmesine çözüm bulabilmek için ilkin sorunun ne olduğunun tam olarak anlaşılması gerekmektedir. Su kontrolünü toprağın kuruluğuna bakarak anlayabilirsiniz. 
Konumuna bakılarak da direk rüzgar ya da güneşe maruz kalıp kalmadığını anlayabilirsiniz. Güneşten hoşlanan bir bitkide olsa helloçbir nebat güneş ile doğrudan temas ettirilmemelidir. Eğer para çiçeği bir camın arkasında yer alıyorsa camda incinen fer çiçeğin ısısını daha da artıracaktır. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. 
Bitki türlerinin belirli dönemlerde yaprak dökmesi de düzgüsel karşılanmalıdır. Para çiçeği 2 senede bir yaprak dökmektedir. 2 sene sonucunda yapraklarını döken para çiçeği hala iyi görünüyorsa toparlamış anlama gelir. Para çiçeğinin öteki bir yaprak dökme nedeni de yanlış yahut fazla bakım uygulanmış olması olabilir. Sürekli olarak konumunun değişmesi şeklinde sebeplerle de yapraklarında döokülmeler görülebilir.
Para Çiçeğinin Konumu Neresi Olmalıdır?
Kaktüs familyası bol güneşten oluşan alanlardan hoşlanırken soğunited kingdom yerlerde yetişemez. Sıcaklığın 15 derecenin dibine düşmüş olduğu ortamlarda para çiçeği yaşamakta fazlaca zorlanır. Bahçe ya da balkonda da bakımı tercih edilebilir lakin havanın soğumaya başladığı dönemlerde sıcak bir ortama alınmalıdır. Ayrıca para çiçeği rüzgar almaktan da hoşlanmaz. Sıcak havada ve rüzgar almayan bir yerde yaşaması çok kolaylaşır. Soğukta kalması halinde yapraklarında solmalar ve çürümeler başlayabilir. Güneş seven para çiçeği güneşi alırken doğrudan olarak almamalıdır buda mühim ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir detaydır.
  Para Çiçeği bitkimizi özenle yetiştirir, beğeninize sunarız. En sıhhatli ve en canlı görünüme sahip  Para Çiçeğine haiz olmak için sitemizden sipariş oluşturabilirsiniz. Aynı gün teslim seçeneği backyardımıyla derhal size ulaşır ve ortama o marjinal enerjiyi yayar. Özenle hazırlamış olduğumuz Para Çiçekleri length ve sevdiklerinize talih getirecek.

Para ağacı, (Pachira aquatica)

Hem dekoratif bir salon unsuru bununla birlikte susuzluğa, ihmallere müthiş dayanıklı bir bitkidir. Uğurlu olduğuna inanılır. Feng Shui felsefesinde mühim yeri vardır. Para ağacı Malvaceae (Ebegümecigiller) familyasından bir bataklık bitkisidir. 77 türü olan Pachira cinsinin P. Aquatica türüdür (bulunduğu yerler sulu olduğundan “aquatica” demişler.). Ana vatanında ve öteki ülkelerde verilen birtakım bölgesel adları şunlar: Para ağacı, huzur çiçeği, Guyana cevizi, Saba fıstığı, Malabar kestanesi, su kestanesi..
Genel özellikleri
15 metre kadar büyüyebilen para ağacı Pachira aquatica ana vatanının vahşi naturel ortamının haricinde o kadar büyüyemez. Bütün yıl yapraklıdır. Birkaç parçadan oluşan büyük yaprakları parlak ve oldukça iridir. Gösterişli ilginç çiçeklerini geceleri açar ve güzel kokuludur. Doğal yaşam alanı genelde bataklıklar olmasına karşın susuzluğa gayet iyi dayanıklılık gösterir. Zehirli değildir. Kışın  -5C dereceye kadar soğuğa belirli şartlar altında dayanabilse de çok dikkatli olmak gerekir. Aşağıda bakım bilgileri arasında bu mevzunun detaylarını okuyabilirsiniz.
  
Salon – büro süs bitkilerinin en yüksek albenisi olanlarından biri para ağacıdır (Pachira aquatica).
Habitat
Para ağacının ana vatanı ABD kıtalarının orta-geçiş yeri ve Güney ABD kıtasının şimal kesimleridir. Tropikal iklim kuşağına aittir. Daha çok pak sulu bataklıklarda, ayrıca nehir kenarlarında ve nehirlerin denizle birleştiği haliç ve koy benzeri alanlarda yetişir.
Neden para ağacı deniyor?
Uğurlu olduğuna, bulunmuş olduğu ev halkına fazlaca para kazandırdığına, sahibini zengin ettiğine inanılıyor. Pachira aquatica (para ağacı) Feng Shui felsefecilerinin kıymet verdiği bitkilerdendir.
Kullanım
1- Salon-yazıhane: İri parlak canlı yeşil renkte yapraklarıyla ve kalın entresan gövdesiyle para ağacı hem dekoratif hem çok kibar olduğundan salonlarda ve ofislerde süs bitkisi olarak kullanılır.
2- Bonzai için uygundur.
3- Bahçe: İklimi müsait yerlerde bahçe dekorasyonunda para ağacı tropikal – yağmur ormanı konsepti amacıyla kullanılır.
4- Gıda: Doğal olarak yetiştiği memleketlerde meyvesi yenir. Sırf çekirdekleri için yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Yenilebilir çekirdeklerinin lezzeti pişmemişken yer fıstığına, kavrulunca kestaneye benzetiliyor. Çekirdekleri pişmeden veya kavrulmuş olarak yenildiği şeklinde öğütülüp unundan ekmek yapılabilir. Para ağacının çiçekleri ve yaprakları sebze benzer biçimde pişirilerek yenebilir.
Süs bitkisi olarak kullanımının tarihçesi
1986’da Japonya’da içmekân süs bitkisi olarak yaygınlaşıp uğurluluğuyla ünlü olduktan sonra para ağacı Pachira aquatica tüm Doğu Asya’da popüler olmuş. Tayvan orkidecilikte olduğu şeklinde para ağacı ihracatından da bir hayli gelir elde etmektedir.
Satış şekilleri
Bilinen süs bitkisi satışlarında olduğu benzer biçimde Pachira da saksıda yapraklı olarak ve ayrıca kökleri ve yaprakları yok edilmiş kuru ana gövde-dal olarak da satılır. Bu kuru parçalar güneşli sıcak bir yerde nemli toprakta hızla köklenir ve yapraklanır. Kuru satış daha fazlaca ticari amaçla yetiştiricilik yapanlara yöneliktir.
Para ağacının yetiştirilmesi ve bakımı
Güneşi çok sever. İyi güneş alırsa daha iyi gelişir. Yarı gölgeli yerlerde ve asla güneş alamasa bile kuvvetli gün ışığı pencere önlerinde sorun çıkarmaz. Sadece koyu gölge ve iyi aydınlık olmayan mekanlar para ağacı Pachira’ya uygun değildir. Ana vatanında bataklık bitkisidir diye fazla su sevdiğini düşünmeyin. Saksılarda aşırı sulama kökleri çürütebilir. Kökler temiz hava istiyor. Bunun için suyu süzdürebilirliği harika herhangi bir toprak karışımı gerekiyor. Bir de fazla büyük saksı iyi değildir ki köklere hava ulaşımı zor olmasın.
Dış mekanlara veya kışın oldukca soğuk olan iç mekanlara uyumu
Kışın en fazla -5 derece soğuğa hiç rüzgar almayan kapalı yerlerde katlanabilir. Ya da şayet açıkta ise ‘kısa süreli’ olarak katlanabilir. Kuzeyli rüzgarlara aleni yerlere para ağacı Pachira aquatica dikilmemeli yoksa 0C derecede soğukta bile, soğuğun uzun sürmesi ve rüzgarın sertliğine nazaran çok ciddi zarar görür hatta tamamıyla ölür. Soğukta bütün yapraklarını dökebilir. Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerimizde para ağacını bahçe bitkisi olarak imal edebilirsiniz. Yalnız, yazın aşırı sıcak olan yerlerde rüzgar alan bölgelere dikilmemeli. Sıcak ve kuru rüzgarlar biraz sert esince Pachira para ağacının yapraklarını kavurur. Kuytu bölgeler tercih edilmeli. İzmir, İstanbul, Samsun, Trabzon şeklinde kışları fazla soğuk geçmeyen yerlerde kuzeyli rüzgarlardan tam olarak korunmuş, güneyli yönlere bakan duvar diplerine dikebilirsiniz (buralarda kışın don vakası olacağı günlerde hasırla sarmanız icap eder). Yazın aşırı güneşe maruz kalmayacak yarı gölge yarı güneş bir yere dikin. Koyu gölgeyi sevmez.
Toprak ve gübre ihtiyacı
Havadar olması kaydıyla her türlü toprak para ağacına uygundur. Gövdesi uzun ve ağır olduğu için toprağı 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırılmalı. Yoksa saksı arasında toprak çok kötü sıkışarak kökleri tamamen havasız bırakır. Aslında hazır süs bitkisi toprağını yarı yarıya ponza taşı ile karıştırırsanız para ağacı Pachira aquatica için en iyi toprağı elde etmiş olursunuz. Toprağına gübre katmayın. Her üç sulamada bir (ya da ayda iki kez) genel amaçlı nebat besininden vermelisiniz (çiçekcoşturan vb markalardan ev süs bitkileri için hazırlanmış olan bitki gıdaları). Kış boyunca ancak 35-40 günde bir verin (açınma tamamıyla durmuşsa hiç vermeyin).
Saksı değişiklik yapma
Her iki yılda bir toprak yenilemesi iyi olur. Kökler oldukca fazlalaşmamışlarsa yeniden aynı saksısına dikin. Saksı büyüklüğü her zaman köklerin zor sığacağı kadar olmalı. Gereğinden büyük saksıda fazla toprakta Pachira’nın kökleri çürür ya da çürümese bile gelişimi pek iyi olmaz.
Sulama
Susuzluğa dayanıklı olsa da yazları Pachira aquatica para ağacınızın toprağını uzun vakit susuz bırakmayın. Susuzluk yapraklarının dökülmesine sebebiyet verebiliyor. Toprak fazlaca hafif kurudukça vakit kaybetmeden tekrar sulayın. Serin mevsimlerde toprağı kaydadeğer bir kuruma gösterdikçe sulayın.
Hava nemliliği ihtiyacı
Pachira aquatica bitkisine ev ortamlarının hava nemliliği ehil. Dış mekanlarda ise deniz tesirinde olan bölgelerde sıkıntı yok. Yıkanmayı, ıslatılmayı sever. Sıcak günlerde sık sık yapraklarını yıkayın. Havası oldukca kuru olan memleketlerde (Mardin gibi) yaz sıcaklarında kesinlikle havayı nemlendirme yöntemlerine başvurun.
Budama
Dallarını dilediğiniz kadar kısaltabilirsiniz. Kesin gerekli değil ama budanarak kısaltılmış bir dalda bir yaprak bulunsa iyi olur. Budarken dalı keseceğiniz yer bir filizlenme noktasının 2cm kadar yukarısı olmalı. Budama tarihi olarak ilkbahar başını tercih etmeniz tavsiye edilir. Eğer para ağacınızı yetiştirdiğiniz yer yaz – kış sürekli gelişmesine elverişli ise budamayı yılın herhangi bir zamanında yapabilirsiniz.
Pachira aquatica – para ağacı nasıl çoğaltılır?
Yeni bir dalını kesip direkt toprağa dikeceksiniz. Yan bir dal veya tepe çeliği, 15-20cm boyunda ve sadece bir yada iki yapraklı olacak. Çelikle para ağacı çoğaltmanın en iyi zaman bahar ortası – yaz başı arası dönemdir. Saksıyı günde beş saat şeklinde iyi güneş alan bir yerde tutmalısınız. Güneşin ısıtıcılığı ve güçlü ışık sayesinde çabuk köklenir. Yaz ortasında güneş ve sıcak hava bir araya gelince iyi olmaz: bu durumda güneşin pencere tülü şeklinde şeylerle filtrelenmesi icap eder. Diktiğiniz Pachira para ağacı dalı yapraklansa bile köklenmiş olduğu için güvenli olmayın. Güçlü bir gelişim olunca yeterince güçlü köklenme olmuş anlamına gelir.
Tohumlarından artırmak da olası. Sadece para ağacı tohumlarını bulmak zor. Bulabilirseniz tohumlar gayet kolay çimlenip mini fidanları süratle büyür.
Olası problemleri
Bit, parazit, hastalıklanma benzer biçimde sorunlar görülmese de yanlış toprak ve havasız ışıksız yerlerde tutmak para ağacında birçok esenlik sorunlarına yol açacaktır.
Uzun süre sevmediği yerde durması, kışın fazla üşümesi şeklinde sorunlarda para ağıcı Pachira aquatica bütün yapraklarını döker. Şartlar düzeldiğinde yeniden yeşerir. Uzun zaman açınma göstermeyip yaprakları güzelliğini kaybetmişse yaprakları saplarının dibinden kati. Bu sayede yeni yapraklar çıkarır. Ama elbette ortamın şartları pachira para ağacının inkişaf göstermesine müsait ise.
Yapraklarda sararma ve bozulmalar
Yapraklarda sararmalar hızlı inkişaf olmadığı zamanlar sulamayı gereksiz yere sık sık yapmaktan ve nebat besinini de bilinçsizce kucak dolusu vermekten kaynaklanır. Para ağacı özellikle pek havadar olmayan yerlerde fazlaca nazlıdır. Her şeyin ölçüsüne dikkat etmek zorundasınız. En eski yapraklarının sararıp dökülmesi ise normaldir bunun bir problem bulunduğunu düşünmeyin.
Eğer para ağacınızın yapraklarının en uç, kenar yerlerinde kuruma oluyorsa ya az sulamadan veya oldukça sıcak yada fazlaca soğuk günlerde ev içi hava cereyanından olmuştur. Yaprakların genelinde deformasyona uğramış, kahverengi noktalar veya sararma oluyorsa aşırı sulamanız yüzündendir ve ayrıca köklerde sorun olduğunu gösterir. Toprağı değiştirmelisiniz: Ponza taşı ile karıştırılmış yeni toprağa dikin. Yapraklardaki problemlere topraktaki element, mineral eksikliği de yol açar. Bitki besini yukarda açıklanmış olduğu benzer biçimde ne olursa olsun verilmeli. Azot ağırlıklı (şu demek oluyor ki yaprak amaçlı) nebat besini kesinlikle tavsiye edilmez. Genel amaçlı bitki besini ister. Orkide özel besini de uygundur.

Para ağacı, (Pachira aquatica)

Hem dekoratif bir salon unsuru bununla birlikte susuzluğa, ihmallere müthiş dayanıklı bir bitkidir. Uğurlu olduğuna inanılır. Feng Shui felsefesinde mühim yeri vardır. Para ağacı Malvaceae (Ebegümecigiller) familyasından bir bataklık bitkisidir. 77 türü olan Pachira cinsinin P. Aquatica türüdür (bulunduğu yerler sulu olduğundan “aquatica” demişler.). Ana vatanında ve öteki ülkelerde verilen birtakım bölgesel adları şunlar: Para ağacı, huzur çiçeği, Guyana cevizi, Saba fıstığı, Malabar kestanesi, su kestanesi..
Genel özellikleri
15 metre kadar büyüyebilen para ağacı Pachira aquatica ana vatanının vahşi naturel ortamının haricinde o kadar büyüyemez. Bütün yıl yapraklıdır. Birkaç parçadan oluşan büyük yaprakları parlak ve oldukça iridir. Gösterişli ilginç çiçeklerini geceleri açar ve güzel kokuludur. Doğal yaşam alanı genelde bataklıklar olmasına karşın susuzluğa gayet iyi dayanıklılık gösterir. Zehirli değildir. Kışın  -5C dereceye kadar soğuğa belirli şartlar altında dayanabilse de çok dikkatli olmak gerekir. Aşağıda bakım bilgileri arasında bu mevzunun detaylarını okuyabilirsiniz.
  
Salon – büro süs bitkilerinin en yüksek albenisi olanlarından biri para ağacıdır (Pachira aquatica).
Habitat
Para ağacının ana vatanı ABD kıtalarının orta-geçiş yeri ve Güney ABD kıtasının şimal kesimleridir. Tropikal iklim kuşağına aittir. Daha çok pak sulu bataklıklarda, ayrıca nehir kenarlarında ve nehirlerin denizle birleştiği haliç ve koy benzeri alanlarda yetişir.
Neden para ağacı deniyor?
Uğurlu olduğuna, bulunmuş olduğu ev halkına fazlaca para kazandırdığına, sahibini zengin ettiğine inanılıyor. Pachira aquatica (para ağacı) Feng Shui felsefecilerinin kıymet verdiği bitkilerdendir.
Kullanım
1- Salon-yazıhane: İri parlak canlı yeşil renkte yapraklarıyla ve kalın entresan gövdesiyle para ağacı hem dekoratif hem çok kibar olduğundan salonlarda ve ofislerde süs bitkisi olarak kullanılır.
2- Bonzai için uygundur.
3- Bahçe: İklimi müsait yerlerde bahçe dekorasyonunda para ağacı tropikal – yağmur ormanı konsepti amacıyla kullanılır.
4- Gıda: Doğal olarak yetiştiği memleketlerde meyvesi yenir. Sırf çekirdekleri için yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Yenilebilir çekirdeklerinin lezzeti pişmemişken yer fıstığına, kavrulunca kestaneye benzetiliyor. Çekirdekleri pişmeden veya kavrulmuş olarak yenildiği şeklinde öğütülüp unundan ekmek yapılabilir. Para ağacının çiçekleri ve yaprakları sebze benzer biçimde pişirilerek yenebilir.
Süs bitkisi olarak kullanımının tarihçesi
1986’da Japonya’da içmekân süs bitkisi olarak yaygınlaşıp uğurluluğuyla ünlü olduktan sonra para ağacı Pachira aquatica tüm Doğu Asya’da popüler olmuş. Tayvan orkidecilikte olduğu şeklinde para ağacı ihracatından da bir hayli gelir elde etmektedir.
Satış şekilleri
Bilinen süs bitkisi satışlarında olduğu benzer biçimde Pachira da saksıda yapraklı olarak ve ayrıca kökleri ve yaprakları yok edilmiş kuru ana gövde-dal olarak da satılır. Bu kuru parçalar güneşli sıcak bir yerde nemli toprakta hızla köklenir ve yapraklanır. Kuru satış daha fazlaca ticari amaçla yetiştiricilik yapanlara yöneliktir.
Para ağacının yetiştirilmesi ve bakımı
Güneşi çok sever. İyi güneş alırsa daha iyi gelişir. Yarı gölgeli yerlerde ve asla güneş alamasa bile kuvvetli gün ışığı pencere önlerinde sorun çıkarmaz. Sadece koyu gölge ve iyi aydınlık olmayan mekanlar para ağacı Pachira’ya uygun değildir. Ana vatanında bataklık bitkisidir diye fazla su sevdiğini düşünmeyin. Saksılarda aşırı sulama kökleri çürütebilir. Kökler temiz hava istiyor. Bunun için suyu süzdürebilirliği harika herhangi bir toprak karışımı gerekiyor. Bir de fazla büyük saksı iyi değildir ki köklere hava ulaşımı zor olmasın.
Dış mekanlara veya kışın oldukca soğuk olan iç mekanlara uyumu
Kışın en fazla -5 derece soğuğa hiç rüzgar almayan kapalı yerlerde katlanabilir. Ya da şayet açıkta ise ‘kısa süreli’ olarak katlanabilir. Kuzeyli rüzgarlara aleni yerlere para ağacı Pachira aquatica dikilmemeli yoksa 0C derecede soğukta bile, soğuğun uzun sürmesi ve rüzgarın sertliğine nazaran çok ciddi zarar görür hatta tamamıyla ölür. Soğukta bütün yapraklarını dökebilir. Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerimizde para ağacını bahçe bitkisi olarak imal edebilirsiniz. Yalnız, yazın aşırı sıcak olan yerlerde rüzgar alan bölgelere dikilmemeli. Sıcak ve kuru rüzgarlar biraz sert esince Pachira para ağacının yapraklarını kavurur. Kuytu bölgeler tercih edilmeli. İzmir, İstanbul, Samsun, Trabzon şeklinde kışları fazla soğuk geçmeyen yerlerde kuzeyli rüzgarlardan tam olarak korunmuş, güneyli yönlere bakan duvar diplerine dikebilirsiniz (buralarda kışın don vakası olacağı günlerde hasırla sarmanız icap eder). Yazın aşırı güneşe maruz kalmayacak yarı gölge yarı güneş bir yere dikin. Koyu gölgeyi sevmez.
Toprak ve gübre ihtiyacı
Havadar olması kaydıyla her türlü toprak para ağacına uygundur. Gövdesi uzun ve ağır olduğu için toprağı 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırılmalı. Yoksa saksı arasında toprak çok kötü sıkışarak kökleri tamamen havasız bırakır. Aslında hazır süs bitkisi toprağını yarı yarıya ponza taşı ile karıştırırsanız para ağacı Pachira aquatica için en iyi toprağı elde etmiş olursunuz. Toprağına gübre katmayın. Her üç sulamada bir (ya da ayda iki kez) genel amaçlı nebat besininden vermelisiniz (çiçekcoşturan vb markalardan ev süs bitkileri için hazırlanmış olan bitki gıdaları). Kış boyunca ancak 35-40 günde bir verin (açınma tamamıyla durmuşsa hiç vermeyin).
Saksı değişiklik yapma
Her iki yılda bir toprak yenilemesi iyi olur. Kökler oldukca fazlalaşmamışlarsa yeniden aynı saksısına dikin. Saksı büyüklüğü her zaman köklerin zor sığacağı kadar olmalı. Gereğinden büyük saksıda fazla toprakta Pachira’nın kökleri çürür ya da çürümese bile gelişimi pek iyi olmaz.
Sulama
Susuzluğa dayanıklı olsa da yazları Pachira aquatica para ağacınızın toprağını uzun vakit susuz bırakmayın. Susuzluk yapraklarının dökülmesine sebebiyet verebiliyor. Toprak fazlaca hafif kurudukça vakit kaybetmeden tekrar sulayın. Serin mevsimlerde toprağı kaydadeğer bir kuruma gösterdikçe sulayın.
Hava nemliliği ihtiyacı
Pachira aquatica bitkisine ev ortamlarının hava nemliliği ehil. Dış mekanlarda ise deniz tesirinde olan bölgelerde sıkıntı yok. Yıkanmayı, ıslatılmayı sever. Sıcak günlerde sık sık yapraklarını yıkayın. Havası oldukca kuru olan memleketlerde (Mardin gibi) yaz sıcaklarında kesinlikle havayı nemlendirme yöntemlerine başvurun.
Budama
Dallarını dilediğiniz kadar kısaltabilirsiniz. Kesin gerekli değil ama budanarak kısaltılmış bir dalda bir yaprak bulunsa iyi olur. Budarken dalı keseceğiniz yer bir filizlenme noktasının 2cm kadar yukarısı olmalı. Budama tarihi olarak ilkbahar başını tercih etmeniz tavsiye edilir. Eğer para ağacınızı yetiştirdiğiniz yer yaz – kış sürekli gelişmesine elverişli ise budamayı yılın herhangi bir zamanında yapabilirsiniz.
Pachira aquatica – para ağacı nasıl çoğaltılır?
Yeni bir dalını kesip direkt toprağa dikeceksiniz. Yan bir dal veya tepe çeliği, 15-20cm boyunda ve sadece bir yada iki yapraklı olacak. Çelikle para ağacı çoğaltmanın en iyi zaman bahar ortası – yaz başı arası dönemdir. Saksıyı günde beş saat şeklinde iyi güneş alan bir yerde tutmalısınız. Güneşin ısıtıcılığı ve güçlü ışık sayesinde çabuk köklenir. Yaz ortasında güneş ve sıcak hava bir araya gelince iyi olmaz: bu durumda güneşin pencere tülü şeklinde şeylerle filtrelenmesi icap eder. Diktiğiniz Pachira para ağacı dalı yapraklansa bile köklenmiş olduğu için güvenli olmayın. Güçlü bir gelişim olunca yeterince güçlü köklenme olmuş anlamına gelir.
Tohumlarından artırmak da olası. Sadece para ağacı tohumlarını bulmak zor. Bulabilirseniz tohumlar gayet kolay çimlenip mini fidanları süratle büyür.
Olası problemleri
Bit, parazit, hastalıklanma benzer biçimde sorunlar görülmese de yanlış toprak ve havasız ışıksız yerlerde tutmak para ağacında birçok esenlik sorunlarına yol açacaktır.
Uzun süre sevmediği yerde durması, kışın fazla üşümesi şeklinde sorunlarda para ağıcı Pachira aquatica bütün yapraklarını döker. Şartlar düzeldiğinde yeniden yeşerir. Uzun zaman açınma göstermeyip yaprakları güzelliğini kaybetmişse yaprakları saplarının dibinden kati. Bu sayede yeni yapraklar çıkarır. Ama elbette ortamın şartları pachira para ağacının inkişaf göstermesine müsait ise.
Yapraklarda sararma ve bozulmalar
Yapraklarda sararmalar hızlı inkişaf olmadığı zamanlar sulamayı gereksiz yere sık sık yapmaktan ve nebat besinini de bilinçsizce kucak dolusu vermekten kaynaklanır. Para ağacı özellikle pek havadar olmayan yerlerde fazlaca nazlıdır. Her şeyin ölçüsüne dikkat etmek zorundasınız. En eski yapraklarının sararıp dökülmesi ise normaldir bunun bir problem bulunduğunu düşünmeyin.
Eğer para ağacınızın yapraklarının en uç, kenar yerlerinde kuruma oluyorsa ya az sulamadan veya oldukça sıcak yada fazlaca soğuk günlerde ev içi hava cereyanından olmuştur. Yaprakların genelinde deformasyona uğramış, kahverengi noktalar veya sararma oluyorsa aşırı sulamanız yüzündendir ve ayrıca köklerde sorun olduğunu gösterir. Toprağı değiştirmelisiniz: Ponza taşı ile karıştırılmış yeni toprağa dikin. Yapraklardaki problemlere topraktaki element, mineral eksikliği de yol açar. Bitki besini yukarda açıklanmış olduğu benzer biçimde ne olursa olsun verilmeli. Azot ağırlıklı (şu demek oluyor ki yaprak amaçlı) nebat besini kesinlikle tavsiye edilmez. Genel amaçlı bitki besini ister. Orkide özel besini de uygundur.

Pilea Peperomioides - Çin Para Bitkisi

 Pilea Peperomioides - Çin Para Bitkisi 

Anavatanı Çin olan Pilea Peperomioides son yılların en favori iç mekan bitkilerindendir. Yapraklarının gövdesinden yukarı doğru bol miktarda saçılmasından dolayı para bitkisi veya ufo bitkisi olarak da tanınır.

Aydınlık ama direkt güneş ışığından uzak tutulması gereken pile a bitkisi, drenaj sistemi iyi olan saksıda kolaylıkla bakılabilir. Toprağı tamamen kurumadan yazın hafta da iki defa, kısın ise  toprak su gereksinimine göre hafta da bir sulama yapılmalıdır. Sulama yapılırken bitki kökünü çürütecek kadar aşırı su verilmemeli, toprak yüzeyinin neminin geçmesi beklenmelidir. Zamanla bitki gövdesinin  güneşe bakan taraflarında bir eğilme söz konusu olursa, pile a bitkisinin  saksısı çevrilmeli ve diğer tarafının da güneş ışığından yeteri kadar faydalanması sağlanmalıdır.

Çin para bitkisinin gelişmiş hali, 30 cm. bazen de 40 cm. civarında olur. Şekli  ve formu bozulmuş olan dallarını gövdesinden nazik bir şekilde ayırarak, bitkinin ortasından çıkan küçük yaprakların gelişimini kontrollü bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Gönderilecek olan pilea bitkisi  özel bir ürün olup, resimdeki görsel ile aynıdır ve araç ile adresinize teslim edilir.


Son Yılların En popüler bitkilerinden olan Pilea, Türkçe'mizde Çin para bitkisi ve Misyoner çiçeği olarak yer etmiştir.

Işık geçirgen yaprağının güzelliği ile popüler olan Pilea aslında bakımı basit bitkiler arasındadır, 
Direkt güneş ışığına maruz kalmamalı ve toprağını az miktarda nemli tutmak yeterlidir.

 Pilea Peperomioides - Çin Para Bitkisi Bakım Önerileri

·        Optimal sağlıklı bir Pilea için her iki yılda bir saksı ve toprağını değiştirmek yeterlidir.Pilea'nızın saksı-toprağını değiştirirken drenajı iyi olan çok amaçlı veya tropikal torf-toprak karışımlarını kullanmanız yeterlidir
Saksı değişimi esnasında Ana bitkinin kök yanlarından gelen küçük filizleri kökünden ayırarak farklı bir saksıya 
aktardığınızda Pilea’nızı çoğalmış olursunuz, Saksı değişimi için en ideal zaman bahar aylarıdır.

  Doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı, Kuzey ve doğu penceresinin  önünde düşük veya orta ışık seviyesinde iyi şekilde gelişecektir. 

Pilea bitkinizi Güneye veya batıya bakan pencere önlerinde yetiştirmek isterseniz mutlaka filtre edilmiş gün ışığı olmalıdır, 
özellikle yaz aylarında direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

  Pilea'nıza yaz aylarında veranda-Balkon-Teras gibi alanlarda görmek isterseniz mutlaka  
gölgeli bir alana almalısınız

 Pilea Peperomioides bitkiniz her yönde ışık alırsa yapraklı eşit şekilde gelişecektir,
En kolay yöntem ise zaman zaman saksınızı kendi ekseni etrafında çevirmektir.   Ani ısı ve nem değişikliklerinden kaçınılmalıdır

  Pilea bitkisinin bulundurulması gereken en ideal sıcaklık 16-26 derece arasındadır.  Isıtıcılara yakın, nemsiz, kuru alanlarda sağlıksız olacaktır, Bitkinizin bulunduğu ortam nemsiz ise nemi sağlamak için yapraklarına su püskürtebilirsiniz.

 Pilea’nın içinde bulunduğu saksı toprağı tamamen kurumamalıdır, Toprak üst yüzeyinin kurumaya başlaması bitkinizin su ihtiyacının olduğunu işaret eder.

  Aşırı sulama ve saksı altında uzun süre su birikmesi ise bir takım hastalıkları getireceğinden  sulama miktarına dikkat edilmelidir.  Sulama esnasında, sulama suyu içerisinde ayda bir kez olmaz üzere Yeşil bitkiler genel kullanıma uygun yoğunlaştırılmış sıvı gübre-bitki besini ilave edilmelidir.

         Sitemiz üzerinden Bitkinize uygun gübreyi seçmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

"Pilea peperomioides ya da Çin Para Ağacı son zamanlarda hepimizin favori bitkisi. "

Pilea peperomioides ya da Çin Para Ağacı son zamanlarda hepimizin favori bitkisi. 2019 yılını Pilea peperomioides yılı ilan etsek yanlış yapmış olmayız. Yuvarlak etli yapraklarıyla oldukça ilginç görünen Pilea peperomioides bakımı hakkında temel bilgileri derledim.

Öncelikle pilea bitkisini tanıyalım.

Pilea peperomioides hakkında kısa bilgiler

 1. Anavatanı Güney Çin’dir.
 2. 1940 yılında Norveçli misyoner Agnar Espegren tarafından Norveç’e getirilince tanınmıştır. Bu sebeple İngilizce’de Missionary Plant yani Misyoner Bitkisi olarak da bilinir.
 3. Yavrularını paylaşanlar aracılığıyla yayılmış ve ev bitkisi olarak yerini almıştır.
 4. Minik beyaz – soluk yeşil çiçek açar.
 5. İngiliz Kraliyet Bahçıvanlık Derneği tarafından “Award of Garden Merit” ödülü verilmiş bir bitkidir.
 6. 600-715 arası türe ev sahipliği yapan Pilea cinsine ait bir türdür. Pilea cinsi bitkiler de Urticaceae (Isırgangiller) ailesine aittir.

 

Çin Para Ağacı – Pilea peperomioides Bakımı

 • Çin para ağacı parlak ancak direkt olmayan güneş ışığı sever.
 • İlkbahardan sonbahara kadar büyüme mevsimidir, hızla gelişir.
 • Düzenli olarak döndürerek güneşlendirilmelidir. Aksi takdirde güneşe doğru yapraklarını ve gövdesini eğebilir.
 • Delikli saksı ve geçirgen toprak Pilea peperomioides bakımı için olmazsa olmazdır.
 • Pilea peperomioides kökleri saksının dibinden çıkmaya başladığında saksı değişim vakti gelmiş demektir.
 • Sıcak aylarda toprak kuruyana kadar bekleyip sulanmalıdır.
 • Pilea peperomioides yaprağı sararıyorsa fazla suladığınızın belirtisidir.
 • Büyüme mevsiminde ayda bir ev bitkileri için çok amaçlı gübre verilebilir. Gübreyi seyrelterek vermek önemlidir.
 • Çin para ağacının üzerinde beyaz lekeler görürseniz muhtemelen suyun tuz ve kimyasal oranı ile ilgilidir.
 • Pileayı sularken temiz içme suyu veya kaynatıp beklettiğiniz oda sıcaklığında musluk suyu kullanabilirsiniz.
 • Genelde saksı içerisinde ayrı kökler vererek yavrular. Yavrular sağlıklı bireyler olduğunda anneden ayırarak pilea çoğaltılabilir.
Kaliteli abautik Çiçek Tasarımları

Sevginin ve Zarafetin İfadesi: Butik Çiçek Tasarımları

Güzel bir çiçek düzenlemesi, herhangi bir odaya veya etkinliğe hemen yaşam ve canlılık katabilir. Butik çiçek tasarımları, bu konuda öne çıkan özel ve dikkat çekici düzenlemeler sunar. İşte kaliteli butik çiçek tasarımlarının sırları ve ilham verici fikirler:

 1. Doğallık Önceliği: Butik çiçek düzenlemeleri, doğal ve organik unsurların öne çıktığı düzenlemelerdir. Çiçeklerin doğal formunu koruyan ve yanlarında yeşillikleriyle birlikte sunan tasarımlar, zarif bir görünüm sağlar.

 2. Renk Uyumu: Renklerin uyumu, butik çiçek tasarımlarında önemli bir unsurdur. Pastel tonların kullanılmasıyla romantik bir hava yaratılabilirken, canlı ve parlak renkler enerji dolu bir atmosfer oluşturabilir.

 3. Dikkat Çekici Düzenlemeler: Butik çiçek düzenlemeleri genellikle sıradışı ve ilgi çekici formlara sahiptir. Örneğin, cam fanuslar içinde yüzen çiçekler veya saksı yerine taşlar üzerine yerleştirilmiş çiçekler gibi.

 4. Minimalist Estetik: Az çoktur prensibi butik çiçek tasarımlarında da geçerlidir. Sadelik ve minimalizm, çiçeklerin güzelliğini ön plana çıkarır. Birkaç seçkin çiçek ve yeşillik, etkileyici bir düzenleme oluşturabilir.

 5. Mevsimsel Dokunuşlar: Mevsimsel çiçeklerin kullanımı, butik çiçek düzenlemelerine doğallık ve uyum sağlar. Baharın tazelik dolu çiçekleri veya kışın huzur veren çiçekleri, mevsimsel teması destekler.

 6. Dekorasyon ve Aksesuarlar: Çiçek düzenlemelerini destekleyen dekoratif unsurlar, butik tasarımların önemli bir parçasıdır. Zarif şamdanlar, vintage vazolar veya doğal dokulu taşlar, düzenlemeyi tamamlar.

 7. Kişiselleştirme: Butik çiçek tasarımları, kişisel zevk ve tercihlere göre özelleştirilebilir. Sevdiklerinizin favori çiçekleri veya özel bir tema, tasarımı kişiselleştirebilir.

Butik çiçek tasarımları, estetik zevki olan herkes için ilham verici bir alan sunar. Doğallık, zarafet ve özgünlük, bu tasarımların temel unsurlarıdır. Kendi butik çiçek düzenlemenizi oluşturarak, mekânınıza benzersiz bir güzellik katın.